2014. április 14., hétfő

A Fidesz kétharmados győzelmével zárult a 2014-es Országgyűlési Választás



Már annyian írtak elemzéseket, véleményeket és hozzászólásokat a témáról, hogy új dolgot már nemigen mondhatok el azoknak, akik nyitott szemmel jártak a magyar politikai közéletben az elmúlt 8 évben. Viszont ez nem fog megzavarni engem abban, hogy leírjam a saját összegzésemet az adott eseményről.



A 2014-es események kifejtése érdekében úgy gondolom, hogy vissza kell mennünk egészen a 2006. szeptember 17.-én kiszivárgott audió anyaghoz. Az alapjában változtatta meg a magyar bal- és jobboldal szembefordulását. Egyrészről voltak (és vannak is) a hithű baloldaliak, akik a hanganyag meghallgatása után sem voltak hajlandóak elfordulni szeretett miniszterelnöküktől, másrészről vannak a jobboldaliak és a kiábrándultak, akik e botrány kirobbanását követően együtt követelték a kormányfő lemondását. Az utóbbi „tömörülés” egyértelműen (egy-két kivétellel) a Fidesz szimpatizánsoknak és szavazóknak volt a megfelelő csoportja, amely nem az utóbbi pártot tartotta alkalmasnak a feladat végrehajtására, csak elege volt már az előző „nyolc évből”.

Eljött 2010, amikor az ország egyértelműen kimondta, hogy a Gyurcsány-kormánynak mennie kell. Továbbá kijelentette, hogy az országot, egy vezetés, csak a parlamenti mandátumok 2/3-adával a birtokában képes rendbe tenni. Ezt a Fidesz meg is kapta 2010 tavaszán, amit hihetetlen erővel elkezdett kihasználni. Viszont, hogy csak a választásoknál maradjak: vegyük a 2011. évi CCIII. törvényt és kiegészítéseinek fontosabb pontjait és velejáróit:

Az egyéni választókerületek számát 176-ról 106-ra csökkentették, amely egy teljesen logikus döntés, annak értelmében, hogy a 176 kerület a Történelmi Magyarország területére volt kitalálva, nem a 93036 km2-es csonka Magyarországra lett tervezve. Az már megint más kérdés, hogy ezt a 106 választókerületet a kormányzó párt (és ez a választási eredményekből is jól látszik) önkényesen, a saját érdekeit figyelembe véve húzta meg.

A kopogtatócédulás rendszer eltörlésével és az ajánló ívek bevezetésével, továbbá annak a törvénybe iktatásával, hogy egy szavazóképes állampolgár több jelöltre is leadhassa az ajánlását, a kis- és biznisz pártok teljes garmadáját zúdította ránk a kormánypárt. Amik természetesen nem az esélykiegyenlítést célozták meg, ahogy ezt a lépést a kormány lekommunikálta, hanem azt, hogy szavazatokat vegyenek el az ellenzéktől.

A kompenzációs rendszer (miszerint a vesztes egyéni jelöltre leadott szavazat sem hiábavaló) megváltoztatása és kiterjesztése a győztesekre is, plusz a listás helyek 54 %-os csökkentése az egyéni mandátumok számának 40 %-os csökkentéséhez képest is azt eredményezi, hogy a kis mértékben is, de győztes párt illetve pártszövetség, sokkal nagyobb mandátumszámmal vegyen részt a parlamentben, mint az adott szervezet támogatottsága. Természetesen mindez a vesztes felek (tehát az ellenzék) kárára.

2011 és 2013 között viszont a kormánypárt olyan intézkedéseket (többek között az imént felsorolt választási törvényt) hozott, amely minden ellenzéki erőt felbőszített (nem csak a baloldalt). Ennek hatására természetesen elkezdődtek a baloldali szerveződések az Orbán-kormány leváltása érdekében. Csakhogy sikerült összeválogatni azokat a pártokat és ezzel együtt azokat az embereket, akikből a magyar társadalomnak (kivéve, hogyha fanatikusok) elege van: Gyurcsány Ferenc, Mesterházy Attila, Fodor Gábor, Kuncze Gábor és még sorolhatnám. Ezekkel a nevekkel a mai magyar politikai életben nem lehet kormányt váltani, és ezt egy előző blogbejegyzésemben ki is fejtettem. Ezek azok az emberek, akik miatt a Fidesz kétharmadot szerzett még az előző választási rendszerben.

Ezt a Fidesz is pontosan tudta, és ezért alkotott olyan törvényeket, amelyek a győztest segítik, mivel tudták, hogy 2014-ben győznek, csak azt nem tudták, hogy mennyivel.

Úgy gondolom, hogy ennek a két pontnak (a baloldali „összeomlás” teljes hiteltelenségének és komolytalanságának és az új választási rendszernek) köszönheti a Fidesz azt, hogy egyrészt győzni tudott, másrészt azt, hogy 44,87 %-os támogatottsággal a parlamenti mandátumok 66,8 %-át birtokolhatja.

Sajnos a 2014-es választások előtt csak egyetlen szervezet mondhatta magáénak azt, (a közvélemény szerint is) hogy kormányváltásra képesek. Amit természetesen statisztikai adatok illetve közvélemény kutatások nem támasztottak alá, de mégis még 2014-ben is a magyar politikát ez a két „szuperhatalom” párharca jellemzi.

Én reménykedem abban, hogy a mostani baloldali politikusok felemésztődnek a már a választások másnapján elkezdett sárdobálásaikban, és 2018-ra (vagy akár az idei önkormányzati választásokra is) mind balról, mind jobbról lesz egy-egy, a két szuperhatalomtól teljesen független, reális kihívója és kormányváltója a Fidesz kormányzásának.

Kovalcsik Tamás
 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése